Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

Sfaturi achizitionare statii si antene CB partea a 2-a

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5343 replies to this topic

#3907
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018
Da, am inteles ca ar exista niste antenute d-alea, ceva mai mari ca alea originale de Alan 42 insa cu rezultate mai bune.

#3908
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,200
  • Înscris: 06.11.2008
Caută pe google Cușcă Faraday.

#3909
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018

 protecties, on 23 ianuarie 2019 - 18:59, said:

Caută pe google Cușcă Faraday.
Stiu ce e aia insa pe alt forum am vazut ca unii le-au folosit cu succes. Oricum, toata lumea zice ca antena exterioara este incomparabil mai buna ca aia mica...

#3910
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

 mishu_bz, on 23 ianuarie 2019 - 18:09, said:

Daca te referi la antenuta aceea mica case se mufeaza la statie...mai mult de 1km nu are acoperire.
Esti optimist. Serios. Cu o statie Stabo portabila de 4w si cu antena de 1.5 m (telescopica) scoasa prin geamul lateral dreapta al masinii, eu fiind pasager, am comunicat destul de bine intr-o vacanta acum vreo 5  ani. Dar tot pe distante mici si mai mult cu soferii din campul vizual . Nu cred ca faci nici o scofala din interiorul masinii.

#3911
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007
buna ziua,
Am si eu o intrebare si o recomandare va rog.
Am o statie storm discovery si o antena megawat cam de 1,5m
probelma e ca nu aud pe o distanta foarte mare si as vrea sa schimb,dar ce?statia?antena?amandoua?ce recomandati pana in 1000 lei amandoua.
multumesc.

pun si un link cu o poza a masinii,pentru ca masina are ceva deasupra,tot timpul.si ma gandesc ca si asta ar putea fi o problema.


[ https://www.facebook.com/Rufster/photos/a.263600330361168/1363110137076843/?type=3&theater - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.facebook.com/Rufster/photos/a.263600330361168/1363110137076843/?type=3&theater - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]https://www.facebook...?type=3

#3912
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,916
  • Înscris: 27.04.2010
Depinde la ce distanta vrei sa auzi/sa fii auzit ...

#3913
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Nu trebuie sa schimbi nimic.
La ce ora sta reglajul de Sq  pe butonul aferent?

am vazut si poza, chiar nu ma intereseaza tabla aia, deci asta era, o reclama mascata, bine, succes!
Posted Image

Edited by XTH, 24 January 2019 - 15:11.


#3914
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

 XTH, on 24 ianuarie 2019 - 15:09, said:

Nu trebuie sa schimbi nimic.
La ce ora sta reglajul de Sq  pe butonul aferent?

am vazut si poza, chiar nu ma intereseaza tabla aia, deci asta era, o reclama mascata, bine, succes!
Posted Image



chiar nu e reclama mascata,dar asta e masina mea de servici,e pe FB,nu puteam sa o retusez sa nu se vada sigla firmei,etc...
pur si simplu,ma gandesc ca tabla aia pe acoperisul masinii,imi "fura" din unde si din cauza asta nu aud bine.
sq este la maxim, ora 7-8 cam asa...

acum aud undeva cam la 2-3 km.
as vrea sa aud la mai bine de 5 km.

aaa si inca ceva,sunt in zona de munte...

#3915
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Ora 7..8 inseamna ca stai in automat.
Este normal sa auzi de la 2..3 km.Pentru ca sa auzi de mai departe , treci in manual, si unde se inchide zgomotul de fond, o sa auzi destul de bine. A,,, si mai este o conditie , care nu tine de tine( sau antena, statie) cel care emite trebuie sa emita astfel incit semnalul lui sa ajunga pina la antena ta, altfel....
Tabla de sus , influenteaza doar daca spicul atinge sau este mai aproape de 0,5m de acea tabla
Cele bune!

#3916
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

 XTH, on 24 ianuarie 2019 - 17:09, said:

Ora 7..8 inseamna ca stai in automat.
Este normal sa auzi de la 2..3 km.Pentru ca sa auzi de mai departe , treci in manual, si unde se inchide zgomotul de fond, o sa auzi destul de bine. A,,, si mai este o conditie , care nu tine de tine( sau antena, statie) cel care emite trebuie sa emita astfel incit semnalul lui sa ajunga pina la antena ta, altfel....
Tabla de sus , influenteaza doar daca spicul atinge sau este mai aproape de 0,5m de acea tabla
Cele bune!


zgomotul se inchide undeva pe la 10..11..deci sa-l las acolo....
pai vezi ca e buna si poza....antena mea e in fata si e la o distanta de sub jumate de metru,sunt 20 cm maxim
daca dai 8 poze mai in spate,sunt 2 masini si pe cea din dreapta se vede antena.

iti multumesc oricum pt raspuns,o sa incerc sa schimb pozitia sq si sa vad diferenta.

#3917
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Doamne ce cacat v-au pus pe masina !! Nu as cumpara nimic de la niste cretini cu asa reclama ...

#3918
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

 Pekiasan, on 24 ianuarie 2019 - 18:01, said:

Doamne ce cacat v-au pus pe masina !! Nu as cumpara nimic de la niste cretini cu asa reclama ...

multumesc.....,dar nu despre asta e vorba...

#3919
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 redryver, on 24 ianuarie 2019 - 17:28, said:



zgomotul se inchide undeva pe la 10..11..deci sa-l las acolo....

  faptul ca spui ca se inchide pe la ora 10...11 este ca si cum nu ar avea antena.
Mergi si verifica-ti antena.

#3920
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017

 redryver, on 24 ianuarie 2019 - 13:18, said:

buna ziua,
Am si eu o intrebare si o recomandare va rog.
Am o statie storm discovery si o antena megawat cam de 1,5m
probelma e ca nu aud pe o distanta foarte mare si as vrea sa schimb,dar ce?statia?antena?amandoua?ce recomandati pana in 1000 lei amandoua.
multumesc.

pun si un link cu o poza a masinii,pentru ca masina are ceva deasupra,tot timpul.si ma gandesc ca si asta ar putea fi o problema.


[ https://www.facebook.com/Rufster/photos/a.263600330361168/1363110137076843/?type=3&theater - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.facebook.com/Rufster/photos/a.263600330361168/1363110137076843/?type=3&theater - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]https://www.facebook...e=3&theater


Stația asta o am și eu cu o antena Sirio megawatt 4000..
Din cate am aflat de la CBMania, radiatorul da de gol puterea stației..(mult mai mare de 4 watti) . Incearcă sa dai de cineva care știe combinația de butoane sa ai o putere mai mare in stație.. Asta dacă vrei tu..sau mergi la un meșter care se pricepe.

Eu o țin pe auto squelch și cel mai mult am recepționat la o distanta de aproximativ 15 km..
Miclauseni- intrare Tg Frumos (Dar auzeam ca e liber pana în Podul Iloaiei).. Am zis sa nu zic mai mulți km ca ma face lumea nebun.

As seta manual squelch-ul, dar nu știu cat și cum..ma mulțumesc cu cat prind pe auto.

Edited by Abbd, 26 January 2019 - 21:19.


#3921
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Cine ti-a povestit de radiator in expunerea colegului?
Ce legatura are emisia cu receptia de o reclama colegul?
De ce sa te faca nebun? daca spui adevarul?

Modelul cu radiator este editie noua.Faptul ca are radiator nu este tot una cu folosirea ei la putere maximaPosted Image
Faptul ca emite cu 4..8..15..sau cit vrei nu ajuta cu nimic partea de receptiePosted Image
Ca ai auzit de la 15 km nu se datoreaza statiei tale, este atributul de emisie buna a emitatorului care a trimis unda la cel putin 15km unde erai tu.
Posted Image

Edited by XTH, 26 January 2019 - 22:07.


#3922
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

 Abbd, on 26 ianuarie 2019 - 21:13, said:

Stația asta o am și eu cu o antena Sirio megawatt 4000..
Din cate am aflat de la CBMania, radiatorul da de gol puterea stației..(mult mai mare de 4 watti) . Incearcă sa dai de cineva care știe combinația de butoane sa ai o putere mai mare in stație.. Asta dacă vrei tu..sau mergi la un meșter care se pricepe.

Eu o țin pe auto squelch și cel mai mult am recepționat la o distanta de aproximativ 15 km..
Miclauseni- intrare Tg Frumos (Dar auzeam ca e liber pana în Podul Iloaiei).. Am zis sa nu zic mai mulți km ca ma face lumea nebun.

As seta manual squelch-ul, dar nu știu cat și cum..ma mulțumesc cu cat prind pe auto.


stiu combinatia de taste
eu o am pe 15 wati.cel putin asa am setat-o o data si de atunci nu am mai umblat la ea,sper ca nu trebuie facut setari de fiecare data cand pun contactul,ca in cazul asta e pe 4.

xth
legat de sq,l-am dat pe manual,
nu umblasem prea des acolo si nu stiam sigur
cam ora 1..2 acolo incepe sa paraie pe manual...doar ca nu am putut sa vad prea bine cum merge,ca in ultimul timp am stat pe acasa,dar urmeaza sa ma plimb mai mult si o sa revin cu detalii

#3923
fullfit46

fullfit46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.11.2015
Salut.
Am o statie (care sta degeaba) si as vrea sa o folosesc din apartament (stau la ultimul etaj).
Se poate ?
De ce as avea nevoie ?
Multumesc.

#3924
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 28.02.2006
Sursa de alimentare si antena exterioara. Daca vrei, ii poti face si un suport.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate